دیپلم مدیریت خانواده

ارائه مهارت های مدیریت و برنامه‌ ریزی امور خانواده و دیپلم مدیریت خانواده

نمونه گواهینامه مهارت

دیپلم مدیریت و برنامه‌ ریزی امور خانواده دارای برنامه‌های درسی میان رشته‌ای است که برای تربیت نیروی انسانی لایق و شایسته به عنوان مدیر خانواده یا مادران آینده جامعه برنامه‌ ریزی و سازمان‌ دهی شده است. هدف از دیپلم مدیریت خانواده ایجاد مهارت‌ های پذیرش مسئولیت و اعمال اصول مدیریت در تصمیم‌ گیری‌ ها و احساس مسئولیت‌ ها و مشاوره با آنان به مشارکت در حل مشکلات خانواده خویش و کمک به سایر خانواده‌ ها به نحو شایسته است. به عبارت دیگر هدف دیپلم مدیریت خانواده ایجاد مهارت و شایستگی در مدیر خانواده است تا بتواند علاوه بر وظایف مادری، همسری، هدایت خانواده، همزیستی با بستگان و خویشان و کمک به سایر افراد خانواده، برای ارتقای فرهنگ خانواده کمک به اقتصاد آنان در حد توان خویش تلاش کند.

فارغ التحصیلان دیپلم مدیریت خانواده بدون گذراندن دوره پیش‌ دانشگاهی در آزمون سراسری – آزمون ورودی كاردانی پیوسته شركت کرده و پـس از احراز قبولی موفق به اخذ مدرك كاردانی می‌ شوند.

همچنین دارندگان دیپلم مدیریت خانواده بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون ورودی آموزشكده های وابسته به دانشگاه جامع (علمی – كاربردی) شركت کرده و پس از احراز قبولی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرك كاردانی شوند.

این افراد بدون گذراندن آزمون سراسری می توانند در آزمون دانشگاه آزاد اسلامی شركت كرده و پس از دوره كاردانی پیوسته ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرك كاردانی شوند.

کاربرد شغلی:

دانش‌ آموختگان این رشته می‌ توانند پس از فراغت از تحصیل سرپرستی و مدیریت کارگاه‌ های گل‌سازی، طراحی و گل‌آرایی منازل و مجالس، سفره عقد و… مدیریت فروشگاه‌ های گل‌های طبیعی و مصنوعی، مدیریت و سرپرستی سالن‌های آرایش و زیبایی، خیاطی، گلدوزی، حاشیه‌دوزی لباس‌ ها، مدیریت کارگاه‌های آشپزی و شیرینی‌پزی، پرستاری، نگهداری بیماران، سالمندان، انجام کارهای مدیریتی در کارگاه ها وفروشگاه ها مهد کودک ها وکودکستانها خیاطی و…….

حسن این رشته این است که در صورت شاغل نشدن مطالبی را که در طول تحصیل آموخته بصورت عملی وکاربردی بوده در هر شرایطی برای خود فرد وخانواده اش قابل استفاده می باشد ودختران با علم و آگاهی و توان عملی با مسائل زندگی مواجه شده بهتر و آسانتر از عهده ی مشکلات زندگی بر آمده خانواده را به طور صحیح به سر منزل مقصود میرساند.

نام رشته مهارتی: مدیریت و برنامه‌ ریزی امور خانواده (ویژه بانوان) با 34 واحد درسی

عنوان استاندارد مهارت و درسکد استانداردتعداد واحد نظریتعداد واحد عملیمجموع
 برنامه ریزی امور خانواده 87 – 30/1 – ف ، هـ 527
 هنر در خانه 87 – 30/2 – ف ، هـ 5/59/515
 مهارت های سالم زیستن (مقدماتی) 87 – 30/3/1 – ف ، هـ 42/56/5
 مهارت های سالم زیستن (پیشرفته) 87 – 30/3/2 – ف ، هـ 3/525/5