پیش دانشگاهی و مشاوره دریافت مدرک پیش دانشگاهی یا اخذ سال دوازدهم

تبدیل دیپلم نظام قدیم به دیپلم نظام جدید، پیش دانشگاهی، پیش دانشگاهی غیر حضوری، پیش دانشگاهی بزرگسالان و پیش دانشگاهی از راه دور

تبدیل دیپلم یازده ساله به دیپلم دوازده ساله

در نظام جدید آموزش و پرورش (مجموعه نهم) واحد های دروس عمومی تغییراتی نسبت به مجموعه هشتم داشته است این تغییرات شامل حذف پیش دانشگاهی و اضافه شدن سال دوازدهم در مقطع متوسطه میباشد. افرادی که قصد ادامه تحصیل در نظام جدید را دارند میبایست دروس عمومی خود را که در نظام قدیم گذرانده اند در آموزش و پرورش تطبیق بزنند و طبق جدول تطبیق خود اقدام به گذراندن ادامه دروس عمومی باقیمانده بکنند.

برای تبدیل دیپلم 11 ساله به دیپلم 12 ساله ، آن دسته از دانش آموزانی که در نظام قدیم فارغ التحصیل شده اند و دیپلم یازده ساله دارند در حال حاظر امکان گذراندن دوره پیش دانشگاهی به دلیل عدم ارائه را ندارند و باید جهت گرفتن دیپلم 12 ساله، سال دوازدهم را هم را بگذرانند. ما در موسسه فرهنگ نوین این موضوع را برای شما تسهیل کرده و فرایند آن را ارائه میدهیم با مشاورین ما در ارتباط باشید.

شرایط پیش دانشگاهی

متقاضیان ثبت‌نام در دوره پیش دانشگاهی میتوانند در موعد مقرر برابر دستورالعمل‌های مربوط جهت ثبت‌نام و انتخاب واحدهای درسی به دبیرستان‌های بزرگسالان و یا مراکز از راه دور مراجعه کنند؛ فارغ‌التحصیلان دی‌ماه دوره متوسطه و قبل از آن می‌توانند با رعایت سایر شرایط از نیم‌سال دوم سال تحصیلی، برابر ضوابطی که توسط معاونت آموزش متوسطه تهیه و ابلاغ می‌شود، ثبت نام کنند؛ در این نیمسال، ارائه 12 واحد درسی به صورت حضوری و 12 واحد درسی به صورت غیرحضوری به دانش‌آموزان دوره پیش دانشگاهی بزرگسالان یا مدارس آموزش از راه دور و 24 واحد درسی به داوطلبان آزاد مجاز خواهد بود.

دانش‌آموز دوره پیش دانشگاهی بزرگسال یا داوطلب آزاد در هر نیمسال مجاز خواهد بود حداقل 8 واحد و حداکثر 12 واحد درسی را با رعایت سایر شرایط انتخاب کند؛ چنانچه تعداد واحدهای باقی‌مانده دانش‌آموز در آخرین نیمسال تحصیلی به کمتر از 8 واحد برسد، انتخاب واحد و ادامه تحصیل وی در آن نیمسال تحصیلی بلامانع است.

رشته‌های دوره پیش دانشگاهی شامل «ریاضی فیزیک»، «علوم تجربی»، «ادبیات و علوم انسانی»، «علوم و معارف اسلامی» و «هنر» است.

تعداد واحدهای درسی دوره پیش دانشگاهی در هر رشته 24 واحد است که شامل 8 واحد دروس عمومی و 16 واحد دروس تخصصی است.

* حداکثر سن ثبت‌نام در دبیرستان‌های بزرگسالان برای آقایان 20 سال تمام است.

سن ثبت نام در دبیرستان‌های بزرگسالان برای مشمولان قانون نظام وظیفه حداکثر 20 سال تمام است. (ملاک سن دانش‌آموز برای ثبت نام اول مهرماه هر سال خواهد بود)

دانش‌آموزی که دفترچه آماده به خدمت (بدون مهر غیبت) گرفته است، چنانچه تاریخ اعزام مندرج در دفترچه وی حداقل تا پایان آن نیمسال تحصیلی باشد، می‌تواند با رعایت سایر شرایط در همان نیمسال تحصیلی به عنوان دانش‌آموز ثبت‌ نام کند و ادامه تحصیل دهد.

دانش‌آموز مشمول دوره پیش دانشگاهی که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کند، در صورتی که در حین نیمسال تحصیلی، سن او به حداکثر سن مجاز برسد، استثنائاً تا پایان آن نیمسال تحصیلی می‌تواند در دبیرستان بزرگسالان ادامه تحصیل دهد.

دانش‌آموزان مشمول با رعایت حداکثر سن مجاز می‌توانند حداکثر یک سال تحصیلی به صورت روزانه و یک سال بعد در دوره پیش دانشگاهی بزرگسالان و یا مدارس آموزش از راه دور تحصیل کنند و از معافیت تحصیلی برخوردار شوند و ادامه تحصیل آنان در سال‌های بعد فقط به صورت داوطلب آزاد مجاز خواهد بود.

دانش‌آموزان غیرمشمول محدودیت سنی و یا سنوات تحصیلی در دبیرستان‌های بزرگسالان و یا داوطلب آزاد نخواهند داشت.

جدول دروس رشته‌های پیش دانشگاهی شیوه نیمسالی ـ واحدی

رشته ادبیات و علوم انسانیرشته علوم و معارف اسلامی
عنوان درستعداد واحدعنوان درستعداد واحد
معارف اسلامی2اخلاق2
زبان فارسی2اصول عقاید2
زبان خارجه4زبان فارسی2
ادبیات فارسی3زبان خارجه4
عربی3ادبیات عرب5
تاریخ2منطق صوری2
جغرافیا2فلسفه2
علوم اجتماعی2فقه و اصول4
فلسفه2جمع24
ریاضی پایه2
جمع24
رشته ریاضی فیزیکرشته علوم تجربی
عنوان درستعداد واحدعنوان درستعداد واحد
معارف اسلامی2معارف اسلامی2
زبان فارسی2زبان فارسی2
زبان خارجه4زبان خارجه4
فیزیک4فیزیک2
شیمی4شیمی4
حساب دیفرانسیل و انتگرال4ریاضی عمومی2
هندسه تحلیلی و جبر خطی2زیست شناسی4
ریاضیات گسسته2علوم زمین2
جمع24جمع24
رشته هنر
عنوان درستعداد واحد
معارف اسلامی2
زبان فارسی2
زبان خارجه4
آشنایی با رشته‌های مختلف هنری2
هنر و ادب فارسی2
سیر هنر در تاریخ4
کارگاه هنر4
انسان، فضا، طراحی2
آشنایی با میراث هنری فرهنگی ایران2
جمع24

 

تمام دانش‌آموزان دوره پیش دانشگاهی بزرگسالان باید در آزمون روخوانی قرآن شرکت کنند و 8 نمره از درس معارف اسلامی در ارزشیابی مستمر به این آزمون اختصاص می‌یابد.

* درج کلمه “محروم” در کارنامه برای کسانی که غیبت غیر موجه دارند.

چنانچه غیبت غیرموجه دانش‌آموز در هر درس بیش از دو پانزدهم مجموع ساعات آن درس در هر نیمسال باشد، از شرکت در امتحان پایانی آن درس محروم و در محاسبه معدل، نمره درس مذکور صفر منظور خواهد شد؛ در چنین مواردی کلمه «محروم» به جای نمره درس موردنظر قید شده لیکن در محاسبه جمع نمرات و معدل کل، کلمه محروم به منزله صفر خواهد بود؛ میزان ساعات غیبت دانش‌آموز در کسر نمره انضباط وی مؤثر می‌باشد.

اگر دانش‌آموزی در امتحانات غیرنهایی پایانی درس یا دروسی غیبت موجه داشته باشد، برای آن درس یا دروس نمره‌ای منظور نمی‌شود؛ در چنین مواردی کلمه موجه به جای نمره درس یا دروس، قید می‌شود و در جمع نمرات و معدل منظور نمی‌شود.

دانش‌آموز دوره پیش دانشگاهی بزرگسالان که در امتحانات غیرنهایی نیمسال اول،‌ نیمسال دوم و یا شهریورماه با عذرموجه غایب باشد در صورت درخواست دانش‌آموز یا ولی وی، مدیر دبیرستان مجاز است حداکثر تا دو هفته پس از آخرین امتحان از درس یا دروس مربوط به رعایت ضوابط امتحان به عمل آورد.

‌چنانچه دانش‌آموزی در امتحان پایان نیمسال اول، نیمسال دوم و یا شهریورماه یک یا چند درس به علت غیبت غیرموجه شرکت نکند، نمره امتحان پایان نیمسال او در آن درس یا دروس صفر محسوب می‌شود؛ در چنین مواردی کلمه غایب (غ) به جای نمره درس یا دروس مورد نظر قید شده، لیکن در محاسبه جمع نمرات و معدل، مجموع نمره میان نیمسال و صفر به عنوان نمره درس یا دروس موردنظر ثبت می‌شود.

امتحانات پایان نیمسال از تمام محتوای برنامه درسی به دو صورت غیرنهایی (داخلی و هماهنگ) و یا نهایی برگزار می‌شود.

امتحانات داخلی یا سؤالاتی که توسط معلمان مربوط و زیرنظر مدیر دبیرستان تهیه می‌شود، با نظارت اداره آموزش و پرورش محل برگزار می‌شود؛ براساس این امتحانات برای هر درس یک نمره مستقل به عنوان نمره امتحان پایان نیمسال آن درس منظور می‌شود؛ اوراق امتحانی حداکثر تا یک هفته پس از انجام امتحان هر درس توسط معلم مربوط و زیرنظر مدیر دبیرستان تصحیح و پس از ثبت نمره دانش‌آموزان در لیست نمرات و امضاء به دفتر دبیرستان تحویل می‌شود؛ مدیر می‌تواند با مسئولیت خود اوراق امتحانی را جهت تصحیح در خارج از محل مدرسه در اختیار معلمان قرار دهد.

امتحانات نهایی در نیمسال‌های اول،‌ دوم و شهریورماه با برنامه و سؤالات امتحانی واحد که توسط مرکز سنجش آموزش و پرورش تهیه می‌شود، زیرنظر اداره کل آموزش و پرورش استان و به وسیله آموزش و پرورش منطقه برگزار می‌شود.

معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، مرکز سنجش آموزش و پرورش و یا اداره کل آموزش و پرورش استان می‌تواند در پایان هر نیمسال، یک و یا دو ماده درسی را با سؤالات امتحانی واحد و به صورت هماهنگ برگزار کند؛ اجرا، تصحیح و اعلام نتیجه این امتحانات همانند امتحانات داخلی است.

عناوین دروس رشته‌های دوره پیش دانشگاهی که از آنها امتحان نهایی به عمل می‌آید:

ریاضی فیزیکادبیات و علوم انسانیعلوم تجربیعلوم و معارف اسلامیهنر
زبان فارسیفیزیکزبان فارسیادبیات فارسیزبان فارسیفیزیکزبان فارسیادبیات عربزبان فارسیآشنایی با میراث فرهنگی ایران
معارف اسلامیحساب دیفرانسیل و انتگرالمعارف اسلامیعربیمعارف اسلامیزیست‌شناسیاصول عقایدفقه و اصولمعارف اسلامیسیر هنر درتاریخ

در هر نیمسال نمره هر درس از مجموع نمره ارزشیابی مستمر با ضریب یک و نمره ارزشیابی پایانی با ضریب چهار به شرح جدول زیر محاسبه و منظور می‌شود.

سؤالات امتحانی داوطلبان آزاد و امتحانات شهریورماه بر مبنای بیست نمره طرح می‌شود و نمره مستمر نخواهد داشت.

دانش‌آموزی که در یک یا چند درس از دروس نیمسال اول و یا دوم موفق به کسب نمره قبولی نشود، باید در امتحان نوبت شهریور ماه همان سال شرکت کند؛ برای این قبیل دانش‌آموزان در صورت کسب شرایط قبولی، گواهی‌نامه دوره پیش دانشگاهی در نوبت شهریورماه صادر می‌شود.

جدول مواد آزمون تغییر رشته تحصیلی در دوره پیش دانشگاهی

از رشته / به رشتهریاضی فیزیکعلوم تجربیادبیات و علوم انسانیعلوم و معارف اسلامیهنر
ریاضی فیزیکزیست‌شناسی (2)ادبیات فارسی تخصصیاصول عقاید(2)تاریخ هنر ایران
مبانی هنرهای تجسمی
علوم تجربیجبر و احتمال حسابانادبیات فارسی تخصصیاصول عقاید(2)
ادبیات و علوم انسانیجبر و احتمال حسابان
فیزیک (3)
زیست‌ شناسی (2)
شیمی(3)
عربی(3) ویژه معارف
علوم و معارف اسلامیجبر و احتمال حسابان فیزیک (3)زیست‌شناسی (2)نیازی به شرکت در آزمون تغییر رشته نیست
فنی و حرفه‌ایجبر و احتمال حسابانزیست‌شناسی (2)ادبیات فارسی تخصصیاصول عقاید(2)
کار و دانشجبر و احتمال حسابان فیزیک (3)زیست‌شناسی (2)
شیمی(3)
ادبیات فارسی تخصصیاصول عقاید(2)

انتقال دانش‌آموزان در طول سال تحصیلی از یک دبیرستان به دبیرستان دیگر با موافقت اداره آموزش و پرورش مقصد و تا یک ماه قبل از شروع امتحانات پایانی نیمسال اول یا نیمسال دوم بلامانع است؛ در این صورت مدارک، پرونده‌ای تحصیلی و نمرات مربوط به ارزشیابی‌های طول نیمسال این قبیل دانش‌آموزان باید پس از تأیید به موقع به دبیرستان مقصد ارسال شود؛ انتقال دانش‌آموز در محدوده یک منطقه آموزشی با هماهنگی دبیرستان مبدأ و مقصد با رعایت مقررات در زمان‌های تعیین‌شده بلامانع است.

جدول تطبیق دروس مربوط به دانش‌آموزانی که در دوره پیش دانشگاهی تغییر رشته می‌دهند

ردیفکد دروسعنوان درس گذرانده شدهعنوان درس یا دروسی که معادل درس گذرانده شده از دانش‌آموز پذیرفته می‌شود
ریاضی فیزیکعلوم تجربیادبیات و علوم انسانیعلوم و معارف اسلامیهنر
11477معارف اسلامی(کد 1477)(کد 1477)(کد 1477)(کد 1490)(کد 1477)
21476زبان فارسی(کد 1476)(کد 1476)(کد 1476)(کد 1476)(کد 1476)
31475زبان خارجه(کد 1275)(کد 1475)(کد 1475)(کد 1475)(کد 1475)
41490اصول عقاید (رشته علوم و معارف اسلامی)(کد 1477)(کد 1477)(کد 1477)ـــ(کد 1477)
51484فیزیک (رشته علوم ریاضی)ـــ(کد 1482)ـــــــــ
61480شیمی(کد 1480)(کد 1480)ـــــــــ
71483حساب دیفرانسیل و انتگرالـــ(کد 1478)(کد 1486)ــــــ
81478ریاضی عمومیــــــ(کد 1486)ــــــ
91489ادبیات عربــــــ(کد 1487)ــــــ
101456فلسفهــــــ(کد 1456)(کد 1456)ـــ