کارت ویزیت یکی از بهترین ابزارهای شبکه‌سازی است که می‌توانید در جیب خود داشته باشید. کارت ویزیت نخستین مواجهه شما با کسب‌وکاری است که با آن در تماس هستید. با این که ما در عصر شبکه‌های اجتماعی به سر می‌بریم و رسانه‌های اجتماعی بر همه وجوه زندگی ما تأثیر می‌گذارند، اما همچنان وجود یک کارت فیزیکی امری ضروری است، زیرا یک ارتباط انسانی واقعی بین شما و مخاطبانتان برقرار می‌سازد، در حالی که رسانه‌های مجازی متأسفانه چنین امکانی ندارند. ما در این راهنما با شیوه طراحی کارت ویزیت در فتوشاپ با استفاده از برخی شکل‌های ابتدایی و خاص، قالب‌بندی ساده متن و موقعیت‌یابی مناسب برای عناصر مختلف آشنا خواهیم شد.

اصول طراحی کارت ویزیت چیست؟

1- رنگ و سایز کارت ویزیت

هر فایلی که چاپ می‌شود، کاغذ مخصوص یا سایز مشخصی برای برش دارد. کارت ویزیت هم از این امر مستثنی نیست. به طور معمول سایز استاندارد کارت ویزیت 9.5 در 5.5 و 4.5 در 8.5 سانتی‌متر می باشد. اما این اطلاعات به تنهایی کافی‌ نیست. بهتر است با چاپخانه‌ای که کار می‌کنید، تماس بگیرید. مشاوران چاپخانه سایز مطلوب را به شما اطلاع می‌دهند.

چنانچه طراحی کارت ویزیت را با فتوشاپ انجام می‌دهید. سایز 1039 در 697 پیکسل برای صفحه طراحی انتخاب کنید. قطعا این سایز استاندارد است و بر کیفیت کار نهایی تاثیرگذار خواهد بود. با این سایز، حتی حجم فایل نهایی شما خیلی سنگین نیز نمی‌شود. فراموش نکنید که میزان کیفیت فایل قابل ذخیره را نیز چک کنید. معمولا در فایل‌های چاپی، میزان کیفیت را به 300 dpi تغییر می‌دهد.

2- تعیین محل برش  در اصول طراحی کارت ویزیت

ممکن است بارها کارت ویزیت ‌هایی را دیده باشید که نوشته‌ها دقیقا نزدیک محل برش هستند. این نشان دهنده بی‌سلیقه بودن طراح نیست. بلکه طراح یک نکته ساده را ندانسته است. اگر طراح هستید، یادتان باشد که شما کارت ویزیت را برای چاپ شدن طراحی می‌کنید، نه برای نمایش در کامپیوتر!

پس بهتر است، زبان چاپخانه را بشناسیم. برای اینکه مطمئن شوید، طرح شما همانطوری چاپ می‌شود که انتظار دارید، 3 میلی‌متر از محیط طرح را مثل رنگ زمینه خالی بگذارید. با رولرهای (Rulers) فتوشاپ این کار را می‌توانید عملیاتی کنید. در این صورت خیال شما راحت است که میزان خطای دستگاه چاپ به طرح شما آسیبی نمی‌زند.

3- معایب استفاده نکردن از حاشیه در طراحی کارت ویزیت

چیزی که یک کارت ویزیت نیاز ندارد، حاشیه است. لطفا در طراحی کارت ویزیت از حاشیه استفاده نکنید. در بسیاری از چاپخانه‌ها و خصوصا دستگاه‌های چاپ در ایران، میزان خطا در برش محیط اطراف طرح، زیاد است. اگر حاشیه‌ای در کار نباشد، خطای برش هرچقدر بیشتر باشد؛ طرح زیبا و با سلیقه به نظر می‌رسد. اما وجود یک حاشیه همه کار را خراب می‌کند. 

4- استفاده از رنگ مناسب در طراحی کارت ویزیت

انتخاب رنگ مورد استفاده در طراحی کارت ویزیت، نیاز به سلیقه طراح دارد. ولی در این مورد هم اصول طراحی کارت ویزیت را نباید به حاشیه راند. اولین اصل، استفاده از رنگ‌های موجود در لوگو است. رنگ‌های محدودی انتخاب کنید که متناسب با برند بوک شرکت یا کسب و کار مشتری باشد. اصل دو، به روانشناسی رنگ‌ها توجه کنید. رنگی انتخاب کنید که با حرف یا محتوایی که می‌زنید سنخیت داشته باشد. اصل سوم، تلاش کنید تناسب رنگ در طرح شما، متناسب با ذوق و انتظار خواننده باشد. برای مثال، هرگز رنگ صورتی با رنگ قرمز همنشینی ندارند!

5- متن شما در طراحی کارت ویزیت باید خوانا باشد

خیلی از کارت ویزیت‌ها در ماموریتی که دارند شکست می‌خورند. کارت ویزیت حامل پیام مهمی است. در این تکه کاغذ کوچک آدرس و اطلاعات تماس نوشته می‌شود. خیلی از مشتری‌ها، جوان نیستند. عینکی بودن و پیرچشمی نیز مشکل را دوچندان می‌کند. به همین سبب در خواندن اطلاعات ریز مشکل دارند. از این رو پیشنهاد می‌شود، شماره تلفن، آدرس ایمیل و اطلاعات تماس را به فونت خوانا و درشتی بنویسند. از دیگر عوامل بالقوه در ناخوانایی کارت ویزیت، استفاده از سایه، نیم سایه در نوشته‌ها هستند. که در بسیاری از موارد، بی کیفیت بودن دستگاه چاپ باعث می‌شود کار نهایی رضایت‌بخش نباشد. از این رو پیشنهاد می‌شود، از ترکیب رنگ‌ها برای برجسته کردن و چشمگیر بودن نوشته‌ها استفاده کنید.

6-  بهترین محتوا برای یک کارت ویزیت

آیا می‌دانید در یک کارت ویزیت چه اطلاعاتی باید نوشته شود؟

نام برند: نام فرد یا کسب و کاری که دوست دارید، مردم به آن نام شما را بشناسند. 

تخصص: حوزه کاری و یا تخصص خود را ذکر کنید. سعی کنید از یک کپی رایتر کمک بگیرید، تا برای شما یک اسلوگان یا جمله‌‌ای کوتاه خلق کند.

اطلاعات تماس: شماره تماس، آدرس، ایمیل، آدرس سایت و شبکه های اجتماعی از مهمترین‌ها هستند.

دیگر اطلاعات: در کارت ویزیت می‌توانید کارهای خلاقانه‌ای انجام دهید. مثلا استفاده از QR کد‌‎ها یکی از این کار‌هاست. اسکن کدهای QR کاربر را فورا به لینکی که مد نظر شماست، وصل می‌‎کند.

7- طریقه ی ذخیره فایل طراحی کارت ویزیت

همان طور که در ابتدا گفتیم، وظیفه یک طراح با تحویل فایل طرح تمام نمی‌شود. تا زمانی که چاپخانه از فایل دریافتی راضی نباشد، نتیجه کار نیز رضایت بخش نمی‌شود. چاپخانه‌ها درخواست‌های متفاوتی دارند، بعضی‌ها فرمت PSD درخواست می‌کنند. برخی از آن‌ها با فرمت JPG (JPEG) یا حتی PNG  نیز کار می‌کنند. اما فرمت استانداردی که باید به چاپخانه تحویل دهیم کدام است؟

بهترین کیفیت همیشه فایل با فرمت Tiff است، بنابراین آن را با همین فرمت به چاپخانه تحویل دهید. چون این فرمت، با زبان دستگاه چاپ همخوانی دارد. بنابراین بی‌کیفیتی‌های احتمالی در نسخه‌های JPG (JPEG) ,PNG وجود نخواهد داشت. اما اگر فکر می‌کنید که چاپخانه نسبت به طرح شما وفادار می‌ماند و تغییراتی در آن ایجاد نمی‌کند، بهتر است فایل PSD  را نیز به آن‌ها تحویل دهید. 

آموزش کارت ویزیت ساده

به خاطر داشته باشید که نیازمندی های فایل در شرکت های چاپی متفاوت است. در این آموزش، الزامات استاندارد را دنبال کرده ایم.

۱- فتوشاپ را باز کنید. برای ایجاد سند جدید، ” File New ” را انتخاب کنید.

۲- در یک پنجره جدید، پارامترهای زیر را تنظیم کنید:

 • برای کارت ویزیت دارای اضافه رنگ ، “Width” را روی ۹۵ میلی متر و “Height” را روی ۵۵ میلی متر تنظیم کنید. اگر در حال ایجاد یک طرح عمودی هستید، مقادیر را عوض کنید.
 • وضوح تصویر یا Resolution: 300 dpi
 • حالت رنگ یا Color mode: CMYK Color ، ۸ bit.
 • رنگ زمینه یا Background: White.

روی ОК کلیک کنید.

۳- برای تنظیم منطقه bleed یا اضافه رنگ، “View” – “Rulers” را انتخاب کنید. در صفحه، خط کش و راهنماها را مشاهده خواهید کرد. راهنماها را بکشید تا در لبه ۵ میلی متر قرار بگیرید.

۴- افزودن محتوا:

 • اکنون باید الگو یا تصویر پس زمینه خود را بارگذاری کنید. (اگر پس زمینه شما سفید است یا از الگویی استفاده نمی کنید، از این مرحله صرف نظر کنید.) روی “File” – “Open” کلیک کنید و فایل را در رایانه خود انتخاب کنید. شما می توانید از یک تصویر در هر قالب وکتور یا شطرنجی استفاده کنید.
 • به همین ترتیب، محتوای دیگری را که می خواهید روی قطعه خود قرار دهید اضافه کنید (آرم، گرافیک، متن، کد QR و …

۵- طرح  نهایی خود را  در فتوشاپ ویرایش کنید:

 • با استفاده از پانل ابزار، نام و اندازه فونت خود را تغییر دهید و متن را (در سمت چپ ، راست یا مرکز) تراز کنید.
 • با استفاده از ماوس، عناصر را به اطراف بکشید و اندازه آن ها را تنظیم کنید تا وقتی که از آنچه می بینید راضی باشید.

۶- برای اینکه هر لحظه بتوانید طرح خود را تغییر دهید، فایل خود را در PSD ذخیره کنید. “File” – “Save As” را انتخاب کنید و نام فایل را تایپ کنید. نامی ارائه دهید که به شما امکان می دهد فوراً فایل خود را در میان فایل های دیگر پیدا کنید، به عنوان مثال ” Business card front side”. OK را کلیک کنید.

۷- فایل خود را در قالب چاپی مناسب ذخیره کنید. توصیه می شود از PDF استفاده کنید.

۸- اگر کارت دو طرفه می سازید، سند جدیدی ایجاد کنید و مراحل مشابه را برای ساخت طرف دیگر طرح خود تکرار کنید.

 برای ارتباط با ما و کسب اطلاعات بیشتر شماره ی خود را وارد کنید:

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره موبایل خود وارد کنید

 

فرهنگ نوین


تا کنون دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را بیان می کند


  دیدگاه خود را بیان کنید

  به منظور بیان دیدگاه خود لطفا ابتدا وارد سایت شوید