معمولا در عکاسی از اجسام بی جان (still life photography) و عکاسی ماکرو مایعات مختلفی استفاده می شوند، برای مثال: کف و آب رنگی. من در این آموزش قصد دارم تجربیاتم در استفاده از روغن آفتابگردان که، علی رغم عادی بودنش، نتایج زیبا و شگفت انگیزی به دنبال دارد.

لوازم مورد نیاز

 

 

 • ظرف بی رنگ ( ترجیحا با دیواره های کشیده، مثل یک ظرف مستطیلی یا تنگ ماهی کوچک)
 • سرنگ
 • روغن آفتابگردان (حد اقل ۵۰۰ میلی لیتر)
 • آب و جوهر (از هر نوعی خواستید تهیه کنید)
 • چاپستیک (چوبک غذاخوری یا هر چوب باریک دیگر برای جا به جایی شیء که دستتان روغنی نشود)
 • شیء یا اشیائی که سوژه اصلی عکس خواهند بود (مثل اسباب بازی، مجسمه ای کوچک و…)
 • یک نرم افزار ویرایش عکس

آموزش عکاسی از اجسام بی جان توسط روغن و جوهر

نورپردازی

من یک نور نرم از پشت به سوژه تاباندم تا روغن شفاف تر به نظر برسد و نور نرم دیگری از بغل (من از یک سافت باکس و نور پنجره استفاده کردم، شما می توانید رفلکتور سفید/نقره ای را امتحان کنید یا در فضای باز عکس بگیرید).

مراحل کار

 

شیء خود (مال من یک مجسمه کوچک برج ایفل بود) را داخل ظرف قرار دهید و آن را با روغن پُر کنید (سعی کنید بطری روغن را روی دیواره ظرف بگیرید تا به اطراف نپاشد).

سپس سرنگ را با کمی جوهر پُر کنید (یک رنگ یا رنگ های مختلف را امتحان کنید). سپس سوزن را به دقت وارد روغن کرده و چند قطره خارج کنید. جوهر از روغن سنگین تر است، پس همچون حباب هایی تاریک به آرامی پایین می رود. می توانید بگذارید همینجوری معلق پایین رود یا چرخش هایی جادویی در اطراف شیء ایجاد کنید. آزمایش کنید و شکل جذاب خود را پیدا کنید!

آموزش عکاسی از اجسام بی جان توسط روغن و جوهر

آموزش عکاسی از اجسام بی جان توسط روغن و جوهر

ویرایش

اول از همه باید از شر رنگ زرد روغن آفتاب گردان خلاص شویم. در نرم افزار مبدل فایل RAW خود (من از لایت روم استفاده می کنم)، باید گزینه ای برای کاهش اشباع (saturation) رنگ ها به طور جداگانه وجود داشته باشد. اشباع رنگ زرد را کم کنید و روشنایی (luminance) آن را زیاد.

بعد از این ویرایش اولیه خیلی مهم، می توانید حباب های ایجاد شده را هر طور که دوست دارید ویرایش کنید (این مرحله سلیقه ایست)، سپس بار دیگر رنگ را تنظیم کنید و عکس آماده است!

آموزش عکاسی از اجسام بی جان توسط روغن و جوهر

نمونه های مختلف

شما می توانید عکاسی با اشیاء مختلف را امتحان کنید و نتایج خیلی متفاوتی بگیرید. از به کار بردن اشیاء کثیف یا آن هایی که در روغن رنگ می دهند خودداری کنید.

شما می توانید از اشیاء تخت (همچون شکل های کاغذی) استفاده کرده و آن ها را به دیواره عقبی ظرف بچسبانید. اینکار شاید باعث شود عکستان تخت به نظر برسد، اما دیگر می توانید طرح های نامحدودی برای عکس هایتان ایجاد کنید.

امیدوارم که این آموزش برایتان مفید واقع شود. آن را امتحان کنید! برایتان عکس های خوبی آرزومندم.

آموزش عکاسی از اجسام بی جان توسط روغن و جوهر


تا کنون دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را بیان می کند


  دیدگاه خود را بیان کنید

  به منظور بیان دیدگاه خود لطفا ابتدا وارد سایت شوید