در این آموزش ، یک راه جالب برای عکاسی از دودی که در صحنه ای دست ساز مثل آبشار جریان دارد را آموزش خواهیم داد.

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

در این آموزش مت برای ایجاد دود، ازعود استفاده کرده ایم. اگر به نیتروژن مایع دسترسی دارید مسلما گزینه بهتری است.

آماده سازی

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

برای شروع، من یک طرح اولیه (sketch) کشیدم. سپس خانه ای کوچک را از داخل کاغذ در آوردم (همینطور یک آسیاب، چند بوته که در نهایت شکل ابر از کار در آمدند… خخخ). سپس همه این اشکال کاغذی را روی یک صفحه گرد سیاه چسباندم – جهان مسطحمان. این صفحه گرد سیاه در واقع یک میز شیشه ای است که با اسپری رنگ شده است. فکر می کنم بُرشی از یک تخته هم به خوبی جواب بدهد.

راستی، من یک پس زمینه مشکی آماده کردم که دود مقابلش خودش را بهتر نشان می دهد.

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

چیدمان و نورپردازی

اگر دود از قوانین فیزیک پیروی کند و به بالا برود، ما آن تصویر دود «آبشاری» زیبا که به دنبالش هستیم را نمی گیریم. برای همین من صفحه گرد را وارونه و به یک میله آویزان کردم. برای این کار از چند گیره کاغذ استفاده کردم. مطمئن شوید که گیره ها به اندازه کافی صفحه را محکم نگه می دارند (قبل از پیدا کردن گیره های محکم، صحنه من چند بار افتاد).

برای نورپردازی، فلاش را سمت چپ قرار دادم – تا دود را روشن کنم، اما پس زمینه را نه – و همچنین برای روشن کردن خانه کاغذی یک رفلکتور در سمت راست قرار دادم. دوربین را روی سه پایه بگذارید و پیش به سوی روشن کردن عود!

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

عکاسی

 

این قسمت مورد علاقه من است! چند تا عود روشن کنید و آن ها را زیر صفحه گرد قرار دهید به طوری که دود بالا رفته و به لبه های صفحه برخورد کرده و از کنارشان رد شود. چندین عکس بگیرید تا بعدا بتوانید چند تا از زیباترین آن ها را انتخاب کنید.

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

ویرایش عکس

ابتدا کادر همه عکس ها را وارون (flip) کنید، سپس آن هایی که دود هایشان پیچ های زیبا تری دارند را انتخاب کرده و به یک عکس ترکیب کنید. ترکیب کردن عکس هایی که مقابل یک پس زمینه تک رنگ گرفته شده اند، ساده است.

همچنین، خوب است که گیره ها و نخ هایی که صفحه گرد را نگه می دارند حذف کنید. بعد از آن من کمی روشنایی (brightness) و کنتراست (contrast) را ویرایش کردم (همچنین کمی پنجره را که بد بُریده شده بود). بسیار خب کار تمام است!

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری


تا کنون دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را بیان می کند


    دیدگاه خود را بیان کنید

    به منظور بیان دیدگاه خود لطفا ابتدا وارد سایت شوید