در این قسمت ما به شما نکاتی برای بهبود سرعت سیستم را آموزش می دهیم.

کند بودن سیستم، دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. از پایین بودن سرعت هارد گرفته تا کم بودن فضای RAM. این مشکل ناشی از هر دلیلی که باشد اما راه‌کارهای ساده‌ای وجود دارند که می‌توانند به بهبود سرعت رایانه کمک کنند. در این بخش  «کوتاه اما کاربردی» به این موضوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

شاید بعضی از این نکته‌ها برای شما تکراری باشند. اما یادآوری آن‌ها مفید است:

۱- پیش از بوت‌شدن کامل سیستم‌عامل، هیچ اپلیکیشنی را اجرا نکنید.

۲- پس از بستن اپلیکیشن‌ها، دسکتاپ را رفرش کنید. این کار باعث می‌شود، فایل‌های غیر‌ضروری و استفاده نشده، از RAM حذف شوند.

۳- تصاویر سنگین را به عنوان عکس پس‌زمینه انتخاب نکنید. اگر RAM دستگاه شما پایین است، اصلاً بک‌گراند نگذارید.

۴- دسکتاپ خود را با میانبرهای زیاد، شلوغ نکنید. هر آیکون میانبر، ۵۰۰ بایت از فضای RAM را اشغال می‌کند.

۵- به صورت دوره‌ای، سطل آشغال رایانه را خالی کنید. تا زمانی که این‌ کار نکرده‌اید، فایل‌ها از روی هارد حذف نمی‌شوند.

۶- بعد از وب‌گردی، فایل موقت اینترنتی (Internet Temporary Files) را حذف کنید.

۷- هر دو ماه یکبار، هاردتان را Defrag کنید. اینکار باعث مرتب‌سازی و آزاد شدن مقادیر زیادی شده از فضای دیسک‌سخت می‌شود که نتیجه آن اجرای سریعتر اپلیکیشن‌ها است.

۸- حداقل دو درایو بر روی هارد خود داشته باشید. اپلیکیشن‌های سنگین مثل فوتو‌شاپ یا 3D Max را بر روی درایو دوم نصب کنید. در مواقعی که فضای RAM پر باشد، ویندوز از فضای خالی درایو خود (مثلاً درایو C)، به عنوان حافظه مجازی (Virtual Memory) استفاده می‌کند. پس حتی‌الامکان این درایو را خالی نگاه دارید.

۹- اگر نرم‌افزار جدیدی نصب می‌کنید، آیکون آن را در Tray درج نکنید. چرا که این کار علاوه بر گرفتن فضای RAM، باعث کاهش سرعت بوت سیستم می‌شود. علاوه بر این مانع اجرای خودکار اپلیکیشن‌ها هنگام شروع به کار سیستم‌عامل بشوید.

۱۰- کامپیوتر خود را از گرد و غبار و آلودگی دور نگاه دارید. گرد و غبار با جمع شدن اطراف فن CPU، سرعت کارکرد آن را پایین می‌آورند. به این ترتیب دمای پردازنده بالا می‌رود که نتیجه آن کاهش سرعت عمل اجرای دستورات خواهد بود. به کمک هوای فشرده کیس خود را تمیز کنید.

11-برای غیر فعال کردن برنامه های اضافی در هنگام اجرای سیستم عامل با استفاده از RUN به قسمت msconfig سیستم بروید و مانند شکل زیر برنامه های مورد نظر را که می خواهید با بالا آمدن سیستم عامل اجرا نشوند را غیر فعال کنید، ولی برنامه هایی مانند انتی ویروس را غیر فعال نکنید و در آخر با زدن دکمه ok از شما می خواهد تا برای اعمال تغییرات سیستم را Restart کنید.

ده نکته برای بهبود سرعت سیستم

 


تا کنون دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را بیان می کند


    دیدگاه خود را بیان کنید

    به منظور بیان دیدگاه خود لطفا ابتدا وارد سایت شوید