هوش مصنوعی برنامه نویسی

هوش مصنوعی برنامه نویسی (Artificial intelligence | AI) روشی برای پیاده‌سازی پروژه‌های هوش مصنوعی است و امروزه یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین حوزه‌ها در علوم کامپیوتر به حساب می‌آید. هوش مصنوعی دارای بخش‌های زیادی از جمله «یادگیری عمیق» (Deep learning) و «شبکه‌های عصبی» (Neural Network) است که با استفاده از آن‌ها می‌توان پروژه‌های هوش مصنوعی را پیاده‌سازی کرد.

همچنین رسیدن به راه‌حل بهینه با استفاده از هوش مصنوعی هنوز چالش‌های زیادی دارد که باید بررسی شوند؛ به همین دلیل نوع برنامه نویسی هوش مصنوعی و زبان آن برای حل مسائل حائز اهمیت است.

در این مقاله به این سوال پاسخ داده شده که برنامه نویسی هوش مصنوعی چیست و به مسیر شروع یادگیری آن پرداخته شده است. به علاوه، در این نوشتار زبان‌های ساخت هوش مصنوعی و ابزارهای مورد نیاز آن‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.


برنامه نویسی هوش مصنوعی چیست ؟

پاسخ این سوال بسیار گسترده است و می‌تواند موارد مختلفی برای پیاده‌سازی و انجام یک وظیفه خاص از ایجاد و کدنویسی برنامه‌هایی برای تشخیص الگو در یادگیری ماشین گرفته تا توسعه سیستم‌های خبره را شامل شود. معمولاً هوش مصنوعی برنامه نویسی بر اساس مسئله تعریف شده، انجام می‌شود و نمود پیدا می‌کند. به عبارتی دیگر زمانی که یک پروژه تعریف می‌شود، بر اساس نیاز و هدف‌های پروژه، برنامه نویسی هوش مصنوعی آن انجام خواهد شد.

برنامه نویسی هوش مصنوعی پس از پژوهش و یافتن مسیر صحیح ساخت پروژه انجام می‌شود و می‌توان آن را به سه بخش کلی زیر تقسیم کرد:

آماده‌سازی و «پیش پردازش» (Preprocessing) داده‌ها
طراحی الگو، مدل و هسته اصلی پروژه
آزمایش و ایجاد نتایج نهایی پروژه

هر کدام از بخش‌های فوق می‌توانند با زبان برنامه نویسی متفاوتی ایجاد شوند و از خروجی‌های آن‌ها برای بخش بعدی استفاده شود. بخش‌های مختلف پروژه آموزش هوش مصنوعی برنامه نویسی با یکدیگر متفاوت هستند و می‌توان برای پیاده‌سازی (کدنویسی) ساده‌تر هر یک از روش‌های به کار گرفته شده در هوش آموزش مصنوعی برنامه نویسی، فریم‌ورک‌ها و کتابخانه‌های مربوط به آن رویکرد خاص را استفاده کرد. در پروژه‌های  آموزش بزرگ هوش مصنوعی برنامه نویسی، همه این وظایف را یک شخص انجام نمی‌دهد و هر کدام وظیفه متخصص مربوط به خودش است.

برای مثال بخش اول که مرتبط با آماده‌سازی و پیش پردازش پروژه است، توسط «تحلیل‌گرهای داده» (Data Analyst)، «دانشمندان داده» (Data Scientist) و «مهندسان داده» (Data Engineer) انجام می‌شود. بخش‌های بعدی نیز می‌تواند وظیفه متخصص یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی در حوزه مرتبط با پروژه باشد. بخش بعدی مقاله «برنامه نویسی هوش مصنوعی چیست» انواع زبان‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی معرفی شده‌اند.


انواع زبان های هوش مصنوعی برنامه نویسی چیست ؟

سیستم‌های  آموزش هوش مصنوعی برنامه نویسی مزایای بسیار زیادی را به همراه دارند و به همین دلیل صرف زمان و هزینه در این حوزه منطقی است و انتخاب درستی به نظر می‌رسد. استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود موارد زیر بسیار مفید است:

«تجربه کاربری» (User Experience | UX)

تصمیم‌گیری هوشمند
اتوماسیون هوشمند
حداقل‌سازی خطاها
«تجزیه و تحلیل داده‌ها» (Data Analysis)
توسعه هوشمند

با این‌حال پس از انتخاب استفاده از هوش مصنوعی برنامه نویسی در سیستم خود، یک انتخاب دشوار دیگر نیز وجود دارد و آن انتخاب، زبان برنامه نویسی مورد استفاده در آن کاربرد خاص هوش مصنوعی است. با وجود این‌که زبان‌های بسیاری وجود دارند که می‌توان از آن‌ها در هوش مصنوعی برنامه نویسی استفاده کرد، باید نسبت به عملکرد پروژه، زبان مناسب آن انتخاب شود. پس از انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب می‌توان مسیر یادگیری هوش مصنوعی را نیز مورد بررسی قرار داد. در این بخش فهرستی از چند زبان برنامه نویسی هوش مصنوعی معرفی شده‌اند. ابتدا به بررسی زبان برنامه نویسی «پایتون» (Python) پرداخته می‌شود.

 

برای ارتباط با ما و اطلاعات بیشتر  از یادگیری مهارت های بروز شماره خودتون رو وارد کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره موبایل خود وارد کنید


معرفی ۹ ابزار هوش مصنوعی برای برنامه‌ نویسی

کد هوش مصنوعی (AI CODE) کدی است که با ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی نوشته شده است. برنامه‌های هوش مصنوعی می‌توانند کدهای خودشان را بنویسند یا حتی یک زبان برنامه‌نویسی را به زبان دیگری ترجمه کنند. همچنین، اموری مانند کمک به تولید خودکار اسناد ( Documentation یا اسنادی که به عنوان راهنمای کدها مورد استفاده قرار می‌گیرند) و یافتن قطعه کدها (snippet) را نیز سریع‌تر انجام می‌دهند.

با این مقدمه، حال بیایید بر تعدادی از بهترین تولیدکننده‌های هوش مصنوعی کد مروری داشته باشیم.

۱. OpenAI Codex

OpenAI Codex برجسته‌ترین ابزار هوش مصنوعی برنامه نویسی در دسترس است. این ابزار بر‌اساس LLM‌های شرکت OpenAI (GPT-3 و GPT-4) ساخته شده و بر روی میلیاردها خط کد آموزش داده شده است. این ابزار بر بیش از دوازده زبان برنامه‌نویسی مسلط است.

LLM مخفف عبارت Large Language Models است که به مدل‌های زبانی بزرگ و پیشرفته اشاره دارد. این مدل‌ها برای پردازش و تولید متن به زبان طبیعی (یعنی زبان انسان‌ها) با استفاده از هوش مصنوعی و ماشین‌لرنینگ طراحی شده‌اند.

تفاوت این ابزار با دیگر ابزارهای هوش مصنوعی این است که کدنویس به معنای واقعی کلمه نیازی به کدنویسی ندارد. برنامه‌نویس چیزی را که می‌خواهد به زبان خودش و نه کدها می‌نویسد و ابزار آن را اجرا می‌کند. به تصاویر زیر نگاه کنید. برنامه‌نویس دستورات را در ابزار به زبان انگلیسی تایپ می‌کند. ابزار آن‌ها را به کد تبدیل و اجرا می‌کند.

 

هوش مصنوعی برنامه نویسی

این ابزار برای مدتی در دسترس عموم قرار گرفت. اما چون مشکلات زیادی داشت و درواقع یک ابزار آزمایشی بود، OpenAI دسترسی به آن را بسیار محدود کرده است.


۲. Copilot

Copilot

Copilot از کدهایی استفاده‌ می‌کند که از طریق مخازن گیت‌هاب در دسترس عموم قرار گرفتند تا کاربران بتوانند به دیتاست‌های بزرگ دسترسی داشته باشند و کدی صحیح و قابل اجرا را به سرعت پیاده‌سازی کنند. این ابزار خطاهای موجود در کد را شناسایی می‌کند و تغییراتی را پیشنهاد می‌دهد. برنامه‌نویس با نصب یکی از افزونه‌های موجود در محیط برنامه‌نویسی مورد علاقه‌‌اش می‌تواند از GitHub Copilot استفاده کند.

این ابزار برای دانشجویان، معلمان و مدیران پروژه‌های متن‌بازِ پرطرفدار به صورت رایگان قابل دسترسی است. اما دیگران باید اشتراک آن را که بین ۱۰ تا ۱۹ دلار است خریداری کنند.


۳. ChatGPT

ChatGPT

ChatGPT یکی از محصولات شرکت OpenAI است که به دلیل قابلیت‌های خاصش بسیار محبوب شده است. ChatGPT با بهره‌گیری از ترانسفورمرها، قابلیت درک متن و پاسخ‌دهی به شکلی بسیار شبیه به انسان را دارد. این چت‌بات دارای دامنه پاسخ‌های گسترده‌ای است و حتی قادر به تولید کد نیز می‌باشد.

 

برای ارتباط با ما و اطلاعات بیشتر  از یادگیری مهارت های بروز شماره خودتون رو وارد کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره موبایل خود وارد کنید

 

با این حال، همانند دیگر ابزارهای هوش مصنوعی، کد تولید شده با ChatGPT ممکن است دارای اشکالاتی باشد. درست عمل نکند و یا ممکن است شامل آسیب‌پذیری‌هایی باشد که باعث نفوذ هکرها به سیستم شود. همانطور که گفته شد، ابزارهای هوش مصنوعی هنوز ‌نمی‌توانند جایگزین انسان‌های برنامه‌نویس شوند. حتی اگر در افزایش سرعت فرآیندها بسیار توانمند باشند.

GPT-4

آخرین مدل هوش مصنوعی شرکت OpenAI، یک ابزار چند‌حالتی (multimodal) است. این ابزار در کارهای برنامه‌نویسی بسیار موفق عمل کرده است. قادر به درک و توضیح کد و نوشتن کد جدید است و از مدل‌های موجود در وظایف کدنویسی پایتون بهتر عمل می‌کند. البته با وجود قابلیت‌ انجام وظایف پیچیده، کد تولید‌شده با آن محدودیت‌هایی مانند خطاهای استدلالی و آسیب‌پذیری‌های امنیتی دارد.

هزینه استفاده از این چت‌بات رایگان است. در صورت تمایل به استفاده از GPT Plus می‌بایست ۲۰ دلار اشتراک پرداخت کرد.


۴. AlphaCode

AlphaCode

 

AlphaCode یکی دیگر از تولیدکننده‌های کد مبتنی بر هوش مصنوعی است که تحت حمایت گوگل دیپ‌مایند قرار دارد. و به توسعه‌دهندگان امکان دسترسی به کد منبع (source code) از کتابخانه‌های زبان‌های مختلف را می‌دهد. با استفاده از AlphaCode، توسعه‌دهندگان می‌توانند از هزاران کتابخانه از پیش‌ساخته‌شده (pre-made libraries) بهره ببرند و با سرعت و سهولت از API‌های شخص ثالث استفاده کنند. AlphaCode هنوز برای عموم در دسترس نیست و فقط در دسترس بعضی استارتاپ‌ها قرار داده شده است.


۵. Tabnine

 

Tabnine

Tabnine یک ابزار تکمیل کد AI است که از الگوریتم‌های یادگیری عمیق استفاده می‌کند تا به کاربران قابلیت‌های تکمیل کد هوشمند را ارائه ‌دهد. Tabnine زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی از جمله جاوا، پایتون، ++C و… را پشتیبانی می‌کند. این ابزار به صورت منبع‌باز در دسترس است و شرکت‌های فناوری پیشرو مانند فیسبوک و گوگل از آن استفاده می‌‌کنند. پلن‌های پرداختی این ابزار از ۱۲ دلار در ماه برای هر نفر شروع می‌شود.

برای ارتباط با ما و اطلاعات بیشتر  از یادگیری مهارت های بروز شماره خودتون رو وارد کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره موبایل خود وارد کنید

 

طراحی وبسایت فقط محدود به کدنویسی نمی‌شود. وبسایت‌ها باید کاربردی و زیبا باشد. شماره خودتون رو در باکس بالا وارد کنید تا تا با پروسه وب دیزاین آشنا شوید.


۶. CodeT5

CodeT5

CodeT5 ابزاری است که با استفاده از هوش مصنوعی به تولید کد برای برنامه‌نویسان کمک می‌کند. این ابزار به صورت متن‌باز در دسترس است. یعنی کدهای منبع آن عموماً در دسترس برنامه‌نویسان قرار دارد و آن‌‌ها می‌توانند آن را برای پروژه‌های خود استفاده کنند. CodeT5 به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا به سرعت و با سهولت کدی قابل اعتماد و بدون باگ را برای پروژه‌های خود ایجاد کنند.

همچنین، این ابزار از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی مانند جاوا، پایتون و جاوااسکریپت پشتیبانی می‌کند. CodeT5 نسخه‌ی آنلاین و آفلاین دارد. نسخه‌ی آفلاین آن به منظور افزایش امنیت داده‌ها ارائه شده است. این ابزار به صورت رایگان قابل استفاده است.


۷. Polycoder

Polycoder

Polycoder جایگزین متن‌باز برای OpenAI Codex است که به دوازده زبان برنامه‌نویسی بر روی یک پایگاه کد (codebase) 249 گیگابایتی آموزش داده شده است. کاربران با استفاده از Polycoder می‌توانند برای برنامه‌های وب، یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی و دیگر کاربردها کد تولید کنند. Polycoder به دلیل توانایی‌اش در تولید سریع کد در بین برنامه‌نویسان معروف است.

Polycoder به صورت رایگان در دسترس است.


۸. Deepcode

DEEPCODE

Deepcode یک ابزار تجزیه و تحلیل کد هوشمند است که برای اجرا به یک سرور ابری متصل است. Deepcode به طور خودکار پایگاه کد (codebase) پروژه را اسکن و باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌های محتمل را شناسایی می‌کند. این ابزار از زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی مانند جاوا، پایتون و جاوااسکریپت پشتیبانی می‌کند. Deepcode به دلیل تشخیص دقیق باگ‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

 

 

برای ارتباط با ما و اطلاعات بیشتر  از یادگیری مهارت های بروز شماره خودتون رو وارد کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره موبایل خود وارد کنید


۹. WPCode

WPCode یک مولد کد وردپرس مبتنی بر هوش مصنوعی ‌می‌باشد که توسط شرکت Isotropic ساخته شده است. این ابزار هم برای برنامه‌نویسان و هم برای کاربران غیر‌حرفه‌ای وردپرس کارکرد دارد. و به آن‌ها امکان می‌دهد تا به سرعت قطعه کدهای بسیار باکیفیتی تولید کنند.

WPCode از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی مانند HTML، CSS، جاوا و پایتون پشتیبانی می‌کند. این ابزار مجهز به دستیاران هوش مصنوعی (AI assistant) است که به کاربران کمک می‌کند تا کد‌های خود را بهبود دهند. همچنین راه‌حل‌های بهتری برای مشکلات کدنویسی پیشنهاد‌ می‌کند. اشتراک این ابزار از ۴۹ دلار شروع می‌شود.

 

WPCode


جمع‌بندی و نتیجه‌گیری هوش مصنوعی برنامه نویسی

در این مقاله به معرفی ۹ ابزار از ابزارهای هوش مصنوعی برتر و کاربردی پرداختیم. همانطور که ملاحظه کردید، ابزارهای هوش مصنوعی کدنویسی با ساده‌سازی فرآیند توسعه به توسعه‌دهندگان کمک‌ می‌کنند تا بهره‌وری خود را افزایش دهند. البته نقش برنامه‌نویسان نیز در استفاده و بهره بردن از این ابزارها بسیار حائز اهمیت است.

آنچه مسلم است این است که ابزارهای هوش مصنوعی برای کدنویسی هنوز نمی‌توانند جای انسان (برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده) را بگیرند. آن‌‌ها فقط کار برنامه‌نویس را تکمیل و بهینه می‌کنند. پس، اگر قصد دارید برنامه‌نویسی یاد بگیرید،‌ نگران نباشید. چون برای برنامه‌نویسان همچنان کار هست. آموزش طراحی و برنامه‌نویسی سایت را   میتوانید در آموزشگاه فرهنگ نوین به صورت تخصصی شروع کنید.


برای ارتباط با ما و اطلاعات بیشتر  از یادگیری مهارت های بروز شماره خودتون رو وارد کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره موبایل خود وارد کنید


تا کنون دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را بیان می کند


    دیدگاه خود را بیان کنید

    به منظور بیان دیدگاه خود لطفا ابتدا وارد سایت شوید